DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 05.05.2021 14:43:05 

Vždycky budeme stát na straně koní‚ i kdyby to mělo být proti lidem...

Něco málo o mně

 


Bára Břusková  

- licentovaný jezdec, cvičitel, rozhodčí (skoky, drezura) ČJF

Zabývám se obsedáním mladých koní, výcvikem a převýchovou zrazených koní a lidí...

Na úvod bych ráda poznamenala, že mít nějaké papíry, osvědčení, licence atd. je fajn, ale nemohu říct, že dosáhnout těchto papírů by bylo nějak moc obohacující pro moji práci v kladném slova smyslu. Hezky se většinou mluví, ale praxe je tak odlišná, tvrdá, bezcitná a úplně jiná než by koně potřebovali. Moje cesta vede zkrátka jinudy.

Vím, že málokdo má na lidi kolem sebe takové štěstí jako já, a proto si svých opravdových přátel velmi cením. Není jich mnoho, ale o to víc jim můžu věřit. Alegro je pro mne stále nejdůležitější kůň, i když v současné době není jediný; a dále mám možnost pracovat s mnoha dalšími koňmi. Pořád je (a naštěstí vždycky bude!) se co učit, a právě tito koně jsou pro mě nejlepšími učiteli. A já děkuju tomu týpkovi nahoře za možnost trávit s nimi každý den. Dlouho jsem hledala člověka, od kterého se můžu něco opravdu naučit, a po Františkovi Špatném jsem našla Vaška a Barču Bořánkovy. Tihle dva velmi ovlivnili směr, kterým jsem se začala ubírat - a za to jim patří veliký dík. Je to cesta porozumění koním, protože jsou v našem světě často ztracení a občas potřebují pomoc. Prioritou je pro mě rozumět si se svým koněm, důležité je pro mě zdraví a vše ostatní má být radost. Ráda pomůžu komukoliv, kdo o to bude trošku stát, pokud to bude v mých silách...

Není potřeba se stydět, když se můžeme vidět :o) a společně se něco naučit, někam se posunout. Vždycky pro mě ale bude nejdůležitější spokojenost koní v tomhle lidském světě. Protože to je víc než jakékokoliv metody a výsledky. A myslím, že kdo to jednou zažije, pro toho už nevede cesta zpátky.

Bára

 

 

 

Působím v podhůří Krkonoš v obci Chotěvice, okres Trutnov.