DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 05.05.2021 14:43:05 

Vždycky budeme stát na straně koní‚ i kdyby to mělo být proti lidem...

Výcvik

 

Výcvik a obsedání koní

 

   "Do míst, kam stojí za to dojít, žádné zkratky nevedou."        

        

                                                            - Beverly Sills            

 

Horsemanship je nenásilný a velmi dobře propracovaný výcvik koní způsobem, který snadno chápou, a kterému rozumí. Má svá pravidla a určité posloupnosti, kterých se při výcviku držíme. Základ je u každého stejný - ať jezdíte parkur, western, drezuru či jen do lesa s příjemným pocitem.

A dále: korekce sedu, příprava na ZZVJ, příprava na parkurové a drezurní soutěže, náprava problémových koní a jejich lidí a nebo prostě výcvik spolehlivého spokojeného koníka tak, aby s ním byla radost spolupracovat.

Nikdo a nic nás nedonutí práci s koněm kvůli čemukoliv uspěchat. Vždy se řídíme konkrétním koněm a jeho individuálními potřebami a problémy. Chceme, aby koně od nás odcházeli spokojení, v rámci možností vyrovnaní a hlavně pochopení svými lidmi. To vyžaduje spolupodílení se majitelů na výcviku, a to minimálně 1x za 14 dní (samozřejmě čím častěji, tím lépe). Lidé musí pochopit, že celá práce s koněm je hlavně o nich, hlavně o tom, že oni se budou aktivně vzdělávat! Protože pokud ne, lehce se stane, že se kůň velmi rychle po příjezdu domů, při navrácení do starých režimů a při nepochopeném zacházení opět "rozsype"...  Dále níže viz. ceník.

Kontakt: 775 932 903, Dasike@centrum.cz                  

 

"Nejdůležitější je, abyste koni dali čas hledat řešení." Buck Brannaman

 

Výcvik a převýchova lidí ve vztahu ke koním :o)                                         

 

"Násilí plodí jen další násilí"... a proto to tak dělat nechceme!!!

Možná už máte dost jízdáren plných nespokojených koní odevzdaných svému osudu, kteří vědí, že když si odšlapou "to svoje", mají pak zase na chvíli klid. Možná už máte plné zuby rádobytrenérů, kteří jen neustále ječí na Vás nebo Vaše děti, ale ve skutečnosti Vás moc nenaučí. Možná Vám chybí trochu porozumění a Vašemu koni také. Možná Jste tlačeni do něčeho, co Vám nedělá tak úplně radost...

Pokud byste chtěli vyzkoušet něco trochu jiného než je popsáno v předchozím odstavci, zkuste nás navštívit a vyzkoušejte si hodinu, ve které se o koních něco dozvíte. A nejen o koních, ale hlavně i něco o sobě samých.

Bára Břusková

tel. 775 932 903

 

Ceník

Výcvik koně s pastevním ustájením

(zahrnuje pastevní ustájení včetně dokrmování vlastním jádrem majitele, výcvik = základní výcvik koně ze země i ze sedla, tj. práce na ruce i ve volnosti, obsedání, důraz na získání důvěry v lidi, základní pochopení koně pomůckám v sedle ve všech chodech jak na jízdárně, tak samostatně i s jinými koňmi v terénu; skokové řady ve volnosti; kavaletová práce a schopnost překonat malý parkurek pod sedlem s ohledem na doskočení na správnou nohu, rytmus a ovladatelnost koně. Samozřejmě záleží na konkrétním přání majitelů na co se zaměřit). Shrnuto a podtrženo: práce na důvěře a pochopení toho, co po koni žádáme. Převzetí zodpovědnosti koně i člověka. Majitel má možnost na tréninky první měsíc koukat, od druhého měsíce se i aktivně účastnit tak, aby doma věděl co má dělat a proč - jedině pak má práce smysl (pokud se nejedná o koně naprodej). Několikrát do roka se u nás doma pořádají kurzy s Vaškem Bořánkem, nabízí se tedy i možnost se jich aktivně účastnit.

výcvik vašeho koně + ustájení 24/7 (seno) ....... 10.000,-Kč/měsíc

Kůň pracuje 5x týdně ve 20 lekcích měsíčně. Jako bonus dostáváte fotografie z tréninků. Poctivá péče, citlivý přístup.

 

Individuální výcvik u nás ve stáji, zapůjčení našeho koně 

cena jedné lekce s naším zkušeným koněm  ......  500,-Kč

cena jedné lekce na vlastním koni  .... 500,-Kč 

krátkodobé ustájení vašeho koně u nás 150,-Kč za den

pastevní ustájení vašeho koně u nás ... 4.000,-Kč/měsíc

 

Individuální - horsemanship ve vaší stáji

Výcvik .................. 500,-Kč/hod.

K uvedeným cenám výcviku se připočítává cestovné 6,-Kč/km.

Kurzy u vás ve stáji ..... 5.000,-Kč/den plus cestovné 6,-Kč/km

 

 


Něco z mých zásad

Nejdůležitější zásadou je, že pravidla neexistují. Jen je potřeba držet se určitých hranic. A dál...

Ať už jde o koníka sportovního nebo "jen" na rekreaci, důležité pro hezký vztah, pohodu a soulad při ježdění, je ve výcviku koně a jezdce:

- správný korektní sed jezdce (ze kterého vše další vychází), uvolněný kůň, hrdý a zodpovědný. Vzájemně fungující vztah je na prvním místě!

- nespěchat (!) ... trend poslední doby "všechno rychle a honem a aby to dobře vypadalo" - neuznáváme, protože před samotným shromážděním koně a další prací je potřeba mít koníka (hlavně mladého) připraveného fyzicky a taky psychicky... Řídíme se škálou vzdělání koně. Že vám to nic neříká? Mělo by! Trpělivost je číslo jedna!

- každý kůň je jezditelný na obyčejném jednou lomeném stihle, takže u nás se žádných jiných trýznitelských udidel nedočkáte...

- dostatečně před samotnou prací zahřát svaly a nechat koníka uvolnit se, po práci dostatečně vykrokovat

- hodně chválíme a dáváme častěji krátké přestávky, což napomáhá uvolnění a je pro koně odměnou. Kůň, který nemá důvěru, se pořádně neuvolní! Taktéž i kůň, který vám nerozumí!

- zásadně nepoužíváme průvlečky (!) ... jak se říká - ty patří do ruky jen opravdovým mistrům, ale opravdoví mistři průvlečky nepotřebují! Pozor - zdánlivě možná "pomohou" v tu chvíli, ale z dlouhodobého hlediska vůbec nic neřeší - právě naopak! Nasvalení krku na špatných místech, tvrdá a neaktivní ruka, v horším případě hlava zarolovaná na prsou, chudák citlivá koňská huba (nemluvě o tom, co si kůň o tom všem musí myslet). Pokud saháte po průvlečkách, něco je špatně. Něco děláte špatně. Nezanedbávejte základní výcvik, škálu vzdělání koně a vraťte se raději o krok (nebo i o víc) zpátky. Průvlečky jsou jedna z nejhorších věcí, po kterých můžete sáhnout a opravdu NEJSOU řešením!!! To samé platí o ostrých udidlech. Něco jiného je zjemnění a něco jiného neschopnost koně zastavit či zatočit...

- důslednost avšak ne tvrdost, ale spravedlnost.

- cílem naší práce je ochotný a měkký kůň, důveřující svému jezdci i trenérovi, parťák, kterému můžete věřit, a který může věřit nám. Je na nás tedy ohromná zodpovědnost.

- vždy začínáme při práci ze země, nejlépe ve volnosti - je velmi důležitá a usnadní spoustu věcí ze sedla!

- pravidelnost při výcviku (platí dvojnásob u mladých koní) a systematická práce, nároky zvyšovat postupně a individuálně! Nejlepší je nechat na koni, aby určoval tempo, jakým se učí, sám.

- kůň je kůň, nepolidšťujme ho. Práce by ho měla bavit, proto ani četnost výcviku by se neměla přehánět. Optimální je jízdárna střídaná s prací a také odpočinkem v členitém terénu. Samozřejmostí je dnes už - doufám - minimálně celodenní výběh pro psychickou pohodu koně! Názory jako "nepouštěj ho ven, aby nebyl unavený nebo se nezranil" apod., jsou směšné!!!

- to samé platí i o koních, u kterých vám trenér poví "nemáš na něj sílu, měl/a bys ho prodat a koupit jiného" taková BLBOST!!!! Vždyť jezdectví není o síle nebo o souboji s koněm!!! Je to o vzájemné důvěře, a to především, a pak také o respektu.

Podotýkám, že to není  práce na pár hodin. Je to celoživotní cesta a hlavně radost! Postupujeme malými krůčky, které vedou jezdce do sfér jemnosti, o kterých neměli tušení. Koně jsou jemní od přírody, to my lidi z nich nevědomky děláme tupce... Naučte se začít pracovat a jezdit trošku jinak - lépe a srozumitelněji pro koně :o)

- nezapomínejte na dobrou náladu, s úsměvem jde všechno líp a taky vám to víc bude slušet :o) 

- kůň má být váš kamarád a na to za žádných okolností nezapomínejte. On ví, že vy víte, a udělá pro vás maximum do výše svých momentálních fyzických i psychických možností.                                                                                                                                                                                                                                                                                 Bára Břusková